niedziela, 14 października 2012

Domowe sposoby na katar

Przyszła jesień... Zrobiło się kolorowo... Żółto - czerwone liście aż się proszą żeby zabrać je do domu. Czasem słonko, czasem deszcz i jak to zwykle bywa w tej porze roku dopadł nas katar... nieprzespana noc...zatkany nos...marudzenie... kichanie. Na szczęście Iga jest silną małą kobietką i obyło się bez gorączki. Tylko jak pomóc tak małemu człowiekowi? W ruch poszedł odkurzacz i odciągacz kataru - "katarek". Jest to urządzenie niezastąpione! Przystawiając końcówkę do każdej ścianki w obu dziurkach noska naprawdę przynosi rezultaty! Do tego fizjologiczny roztwór wody morskiej (do stosowania od 1 dnia życia) i już było o niebo lepiej!
Dociekliwość i poszukiwania domowych sposobów na pozbycie się wstrętnego kataru stały się numerem jeden w ostatnich dniach.:-) Oto kilka z babcinych sposobów, które udało mi się znaleźć na udrożnienie małego noska:
  • Masaż noska - pomaga w pozbyciu się zalegającego śluzu dzięki czemu maluch będzie mógł łatwiej oddychać i szybciej wróci do formy. Masaż wykonujemy delikatnie, opuszkami palców, lekko przesuwając kciukami po nosie dziecka, zaczynając od łuków brwiowych, aż po boki noska i kości policzkowe. Aby masaż przyniósł efekty wykonujemy go kilka razy dziennie także przed snem co pomoże odprężyć smyka i ułatwi mu zaśnięcie
  • Kojąca kąpiel w naparze z tymianku - Napar z tymianku ma działanie bakteriobójcze i wykrztuśne. Kąpiel polecana jest szczególnie dla niemowląt gdyż wdychanie zapachu ziół pomaga udrożnić nosek. Suszone ziele tymianku można kupić w aptece. Do miseczki wsypujemy 4 łyżki stołowe tymianku i zalewamy dwoma litrami wrzątku. Po 15/20 min zaparzania napar wlewamy do wanienki z ciepłą wodą.  
  • Po 3 miesiącu życia - Każdy maluch podczas przeziębienia powinien wypijać dużą ilość płynów. Rozrzedzanie śluzu w drogach oddechowych doskonale wspomaga herbatka z czarnego bzu (w aptece dostępna jest w saszetkach za ok.5zł lub w postaci suszonych kwiatów). Napar ma także właściwości napotne.  Dla lepszego smaku herbatkę można troszkę dosłodzić.
  • Po 8 miesiącu życia - Inhalacje wodą z solą kuchenną: Do miski wlewamy gorącą wodę, a następnie wsypujemy czubatą łyżkę soli. Ważne jest aby ustawić naczynie blisko dziecka, by wdychało opary. Ja ustawiałam je obok łóżeczka gdy Iga zasypiała w ciągu dnia i wieczorem. Kurację można przeprowadzać 2-3 razy dziennie przez ok. 10 min. 
  • po 12 miesiącach życia - Syrop z cebuli - o tym słyszał chyba każdy z nas! Cebula jest bardzo skutecznym środkiem w walce z przeziębieniem! Zawiera olejki eteryczne o silnym działaniu bakteriobójczym oraz witaminę C. Syrop ma działanie wzdymające dlatego nie należy podawać go mniejszym dzieciaczkom. Sposób przygotowania: Cebulę kroimy w plastry i zasypujemy 2-3 łyżeczkami cukru, a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce na całą dobę, aby warzywo puściło soki. Podajemy po łyżeczce 3 razy dziennie.
  • W drugim roku życia - Czosnkowe winko uważane jest za naturalny antybiotyk w walce na wszelkie infekcje układu oddechowego. Możne je podawać dzieciom, które nie mają alergii na cytrusy i miód. Sposób przygotowania: 12 rozgniecionych ząbków czosnku zalewamy sokiem z dwóch cytryn i 0,5l przegotowanej, lekko przestudzonej wody po czym odstawiamy w ciepłe miejsce na dobę. Po 24 godzinach należy przecedzić je do jakiejś butelki lub słoika, dodać 3-4 łyżki stołowe miodu i zamknięte przechowywać w lodówce. Dla chorego dziecka podajemy je 2x dziennie po 1 łyżce po śniadaniu i kolacji.
  • Powyżej 3 roku życia - Ciepłe mleko z miodem. Działa rozgrzewająco i napotnie. Zawiera cenne witaminy m.in.A, B i C. Miód działa bakteriobójczo wspomagając odbudowę błony śluzowej dróg oddechowych. Sposób przygotowania: Dwie łyżeczki miodu dodajemy do kubka z ciepłym mlekiem (pamiętaj! mleko nie może być gorące). całość dokładnie wymieszaj. W celu złagodzenia drapania w gardle w mleku można rozpuścić też łyżkę masła. 
Jeżeli "babcine" metody nie przynoszą rezultatu a infekcja nasila się to koniecznie wybierzcie się do lekarza! U nas na szczęście pomogło !

źródło: "Mam dziecko" listopad 2012       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz